• Home
  • Zalety bankowego konta internetowego
Konto bankowe

Zalety bankowego konta internetowego

Pomimo, że konta bankowe cieszą się ogromną popularnością, to i tak niektórzy z nas nadal preferują tradycyjne formy płatności. Polskie prawo umożliwia otrzymywanie wynagrodzeń, emerytur i innych świadczeń w gotówce – warto jednak rozważyć założenie konta bankowego. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze i będziemy wygodniej dokonywać transakcji. To również dobry sposób, by uczyć rozsądnego rozporządzania pieniędzmi nastolatka. Przedstawiamy zalety konta internetowego, wyjaśniamy kto może je założyć i od ilu lat można mieć konto w banku.

Konto bankowe – doskonały sposób na oszczędności i lepszą kontrolę finansów

Szacuje się, że obecnie od 22 do 34% dorosłych Polaków nie posiada konta w banku. W większości są to osoby, które przywykły do obrotu gotówką i nie widzą potrzeby zmiany swoich przyzwyczajeń. Bardzo często wiąże się to z obawą, że korzystanie z konta bankowego jest skomplikowane i kosztowne. Nic bardziej mylnego.
Samo założenie konta najczęściej jest bezpłatne, pewne drobne opłaty mogą wiązać się z wyrobieniem i użytkowaniem karty bankomatowej – zwykle jednak można ich uniknąć, korzystając z bankomatów należących do danego banku.

Internetowe konto bankowe
Źródło: Pexels

Co zyskujemy posiadając własne konto w banku?

Korzystanie z konta bankowego umożliwia przede wszystkim szybkie i tanie opłacanie rachunków, a także wykonywanie innego rodzaju przelewów. Gdy dokonujemy wpłat na poczcie, za jeden tylko rachunek zapłacimy 2,50 zł – nie jest to dużo, ale gdy opłacamy kilka, zbiera się większa kwota. Co więcej, możliwość ustanowienia stałych zleceń zapłaty sprawia, że zaoszczędzimy czas – nie będziemy musieli już biegać na pocztę.

Posiadanie konta internetowego umożliwia wygodne robienie zakupów przez Internet. Przede wszystkim jednak, konto bankowe, zwłaszcza internetowe, pozwala na lepszą kontrolę finansów – w jednym miejscu możemy znaleźć dokładne informacje o naszych wydatkach.

W jaki sposób założyć konto w banku?

Założenie konta w banku jest bardzo proste. Zwykle wystarczy do tego dowód osobisty. Konto możesz założyć w placówce banku lub przez Internet. W banku po prostu podajesz swoje dane, wypełniając przygotowany formularz i informujesz, z których produktów banku chcesz korzystać (czy interesuje Cię wyrobienie na przykład karty debetowej?). Po wypełnieniu wniosku podpisujesz umowę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zakładania konta internetowego online. W takim przypadku samodzielnie wypełniamy formularz przez Internet – nie trzeba się obawiać, nie jest to skomplikowane: wszystkie instrukcje wyświetlają się na bieżąco, krok po kroku. Jeżeli jednak masz obawy, zawsze warto po prostu odwiedzić placówkę banku.

Kto może założyć konto w banku? Od ilu lat można mieć konto w banku?

Konto w banku może założyć praktycznie każdy, bez względu na to, czy pracuje i osiąga dochody. Założenie konta nie wiąże się zwykle z koniecznością posiadania regularnych dochodów. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, od ilu lat można mieć konto w banku. Warto wiedzieć, że mogą je posiadać nie tylko dorośli, ale i młodzież od 13 roku życia. Warto rozważyć założenie konta swojemu dziecku – może być to wygodny sposób, by przekazywać mu kieszonkowe, uczyć oszczędzania i zarządzania pieniędzmi.

karta do bankomatu
Źródło: Pixabay.com

Konto dla dorosłych, a konto dla nastolatków

Konto dla nastolatków posiada główne funkcjonalności konta dla dorosłych:

  • umożliwia przechowywanie pieniędzy i wykonywanie przelewów;
  • za ich pomocą można wypłacać gotówkę z bankomatów;
  • umożliwia płatności bezgotówkowe i wygodne zakupy przez Internet.

Istnieją jednak także istotne różnice między kontami dla nastolatków między 13 i 18 rokiem życia i kontami dla dorosłych. Aby założyć konto dla nastolatków, wymagana jest zgoda rodziców. Konta dla niepełnoletnich są powiązane z kontami dla dorosłych, gdyż młodzież nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych. Dorosły opiekun konta młodzieżowego może w pełni kontrolować wydatki dziecka. Co ważne, konto młodzieżowe uniemożliwia zaciąganie kredytów – z tego powodu nie musisz obawiać się, że dziecko narobi sobie problemów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem chętnie wybieranym przez rodziców są konta oszczędnościowe dla dzieci, które pozwalają odkładać pieniądze na niewielki procent.

Jeśli zainteresował Cię temat i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak założyć konto w banku, przeczytaj także artykuł na http://www.money24.com.pl/jak-zalozyc-konto-w-banku.

One comment

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.