• Home
  • Latarka latarce nierówna, czyli na co zwrócić uwagę decydując się na zakup latarki?
Kobieta na spacerze wieczorem ma w ręce latarke

Latarka latarce nierówna, czyli na co zwrócić uwagę decydując się na zakup latarki?

Artykuł partnera.

Zakup latarki wydaje się bardzo prostym zadaniem: wizyta w sklepie, szybka inwentaryzacja tego, co jest dostępne na półce i wizyta przy kasie sklepu. Po powrocie do domu może okazać się jednak, że światło latarki, nie jest takie silne jak być powinno. Rozczarowany zakupem kupujący na następny dzień wraca do sklepu, aby dokonać zwrotu. Na co powinna zwrócić uwagę osoba, która chce kupić tego typu sprzęt na lata? Czym powinna się kierować, aby nie została rozczarowana zakupem?

Typy latarek, czyli dla każdego coś dobrego

Na rynku istnieje wiele modeli latarek, które służą do mniej lub bardziej profesjonalnych zastosowań. W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie potrzebna latarka? Osoba, która intensywnie uprawia sport, będzie potrzebowała innego typu latarki, niż ktoś, kto zamierza korzystać z niej na co dzień. O ile modeli i rodzajów latarek jest bardzo dużo, tak naprawdę można je podzielić na 6 głównych kategorii:

  • latarki na rower,
  • latarki sportowe,
  • latarki outdoorowe,
  • latarki profesjonalne,
  • latarki taktyczne,
  • latarki przemysłowe.

Oczywiście ww. podział jest dość umowny, ponieważ praktycznie każdy z tych rodzajów można jeszcze podzielić dodatkowo na mniejsze podkategorie, np.: istnieją modele rowerowe, które można zamontować do kierownicy, albo odpiąć je i używać na co dzień. Również latarki czołówki mogą być wykorzystywane podczas jazdy na rowerze lub w trakcie wędrówek po górach.

Lumeny, czy zasięg światła latarki?

O ile typ latarki ma znaczenie, to jednak oprócz niego należy kierować się jeszcze innymi parametrami poszczególnych modeli. Niektórzy producenci podają zasięg światła konkretnego modelu urządzenia, jednak zdecydowanie ważniejsza jest moc strumienia światła, którą wyrażają lumeny. To właśnie lumeny (skrót: lm) określają całkowitą moc światła, jaką odbiera ludzkie oko. Im większa jest wartość lumenów, tym mocniejsze jest światło samej latarki. Jest to o tyle istotne, że to właśnie moc strumienia świetlnego odpowiada za widoczność latarki, w trudnych warunkach. Idealnym przykładem są tutaj latarki czołówki, które pomimo niewielkich rozmiarów, potrafią zapewnić bardzo silny strumień światła, tym samym zapewniając dobrą widoczność. Podczas zakupu latarki nie należy kierować się ilością diod LED, ponieważ ich duża ilość może oznaczać, że są to diody o słabej mocy.

Oprócz zasięgu i mocy strumienia światła, kolejnym parametrem na jaki należy zwrócić uwagę jest typ zastosowanej żarówki. Obecnie najpopularniejsze są latarki LEDowe, ale istnieją też modele emitujące światło UV (które służy do dezynfekcji) oraz latarki laserowe. Przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić specyfikację techniczną wybranego modelu latarki, gdyż nie każdy typ oświetlenia, będzie dobrym wyborem do każdej okoliczności. Pod względem mocy i zasięgu światła bardzo dobrze prezentują się latarki Fenix oraz latarki Olight, które są jednymi z lepszych produktów w swojej kategorii.

Na rynku istnieją również modele, które zasila się akumulatorowo lub bateryjnie. W przypadku drugiego rodzaju latarek, do ich zasilania wykorzystuje się klasyczne baterie. Rodzaj baterii, jaki należy użyć w konkretnym modelu, jest opisany w instrukcji urządzenia. Zasilanie akumulatorowe można porównać do zasilania telefonu komórkowego. Taką latarkę należy od czasu do czasu naładować, dokładnie tak samo, jak smartfon. Żywotność akumulatora, na jednym ładowaniu, jest zależna od wielu czynników (między innymi od mocy latarki).

Jaką markę latarki wybrać i gdzie ją zakupić?

Tak jak w przypadku każdego produktu, nie warto kupować latarek firm, które są znane z produkcji wszystkiego. Jednymi z najpopularniejszych modeli są latarki Fenix oraz latarki Olight. Obie te firmy produkują sprzęt wysokiej jakości, a jednocześnie jego cena jest bardzo atrakcyjna dla klienta.

Decydując się na wybór dobrej latarki, warto zdecydować się na jej zakup w profesjonalnym sklepie. Jednym z najpopularniejszym sklepów na rynku jest Elatarka. Firma ma swoją siedzibę w Warszawie, ale dzięki sklepowi internetowemu, można zamówić profesjonalną latarkę z dostawą do domu. W razie jakichkolwiek pytań warto skonsultować się z doradcą sklepu telefonicznie lub poprzez wiadomość e-mail.

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.