• Home
  • Biznesmama – jak pogodzić prowadzenia firmy z wychowaniem dziecka?
Mama pracująca zdalnie

Biznesmama – jak pogodzić prowadzenia firmy z wychowaniem dziecka?

Macierzyństwo to wspaniała sprawa – często jednak uważane jest za koniec kariery dla matki, przynajmniej na kilka pierwszych lat po urodzeniu i co najmniej kilka miesięcy tuż przed nim. Trzeba mieć czas na odwiedzanie szkoły rodzenia, a po urodzeniu także takich miejsc, jak poradnia laktacyjna, przychodnia lekarska i inne. Niezależnie od tego, czy miejscem zamieszkania jest Warszawa, gdzie tego typu placówek jest po prostu dużo, czy jakiekolwiek inne miasto – ciężko to wszystko pogodzić z prowadzeniem własnej firmy przez świeżo upieczoną mamę. Czy jednak jest to możliwe? Oczywiście, że tak!

Rodzaj świadczonych usług, a bycie mamą

Naturalnie rzecz biorąc, nie każdy rodzaj działalności pozwala na taką swobodę, aby być w każdej chwili dostępną dla dziecka – a to często będzie potrzebować tej opieki. Chodzenie do szkoły rodzenia czy poradni laktacyjnej, o których mówiliśmy już wcześniej, również zobowiązuje. Rozwiązaniem idealnym jest tutaj prowadzenie firmy świadczącej swoje usługi w całości lub częściowo przez Internet.

Prowadząc punkt stacjonarny, trudno będzie nam otwierać go tylko w godzinach, w których mamy czas na prowadzenie firmy. Chyba, że zatrudniamy już naszych pracowników – wtedy część obowiązków możemy oddać właśnie im. Jeżeli jednak dopiero planujemy założenie własnej firmy, skupmy się na branżach, w których będziemy mogły działać zdalnie, przez Internet oraz w takich godzinach, w których będzie nam to pasowało.

Mama pracująca zdalnie
Źródło: Pexels

Organizacja czasu kluczem do sukcesu

Rzeczą podstawową w przystosowaniu się do życia z dzieckiem, ale też w pogodzeniu tego z posiadaniem własnej firmy jest właściwa organizacja swojego codziennego czasu. Powinnyśmy opracować harmonogram, według którego rozpoczynać i kończyć będziemy swój dzień, a także co będziemy robić w jego właściwej fazie, biorąc pod uwagę pewną dozę nieprzewidywalności, z którą posiadanie dziecka, bądź co bądź, się wiąże.

Przy posiadania dziecka nie możemy podzielić naszego dnia na część, w którym zajmujemy się nim i część, w której pracujemy. Wszystko musi się przeplatać, właśnie dlatego tylko odpowiednia organizacja czasu pozwoli nam pogodzić te aspekty.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze profilu firmy?

Kobieta pracująca przy komputerze
Źródło: Pixabay.com

Wybierając profil i branżę, w jakiej będzie obracać się nasza firma, musimy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • Możliwość pracy z domu – to absolutna podstawa, jeżeli chodzi o prowadzenie firmy i pogodzenie tego z posiadaniem dziecka bez zatrudniania niani do zajmowania się nim; praca w domu pozwala siąść do niej w dowolnym momencie.
  • Elastyczność w świadczeniu usług – branża naszej firmy musi być taka, w której nie liczy się robienie czegoś „na teraz”. Oczywiście, wszędzie są tak zwane „deadline’y”, ale nie zawsze są one tak bezlitosne, jak każdy może sobie wyobrażać.
  • Praca przy czymś, co umiemy robić – robiąc coś, co potrafimy wykonywać „z zamkniętymi oczami” ułatwi nam świadczenie usług na odpowiednim poziomie bez wkładania w nie całej siebie i absolutnego skupienia na tych rzeczach.
  • Dorywczość – bardzo dobrze, jakby nasza firma pozwalała nam na wykonywanie różnego rodzaju usług z doskoku, a często tylko w momentach, kiedy nasze dziecko śpi. Wykonywanie czynności zawodowych „na raty” wcale nie musi być takie złe – jeśli połączymy je oczywiście z odpowiednią organizacją czasu i miejsca pracy.

Sprawa nieco się rozwiązuje, jeżeli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na nianię (albo też po prostu akceptujemy korzystanie z jej usług). Wtedy czasu na firmę będziemy miały dużo więcej.

Podsumowanie

Jeżeli jesteśmy świeżo upieczoną mamą i chcemy pogodzić swoją karierę w Warszawie z wizytami w szkole rodzenia czy poradni laktacyjnej, jak również z samym w sobie spełnianiem się w funkcji matki, musimy zastanowić się nad profilem działania naszej firmy. Ukierunkujmy ją na to, żeby dało się ją prowadzić w ciężkich warunkach, nieco bardziej elastycznych i po prostu wygodnych warunkach. Mimo wszystko jednak pamiętajmy, że posiadanie dziecka wcale nie oznacza końca kariery zawodowej, a raczej wiąże się z koniecznością dostosowania jej do nowej sytuacji.

 

One comment

  • Renata Traczyńska

    13 kwietnia 2022

    To nie jest wcale taki proste jakby się mogło wydawać, ale wiadomo, że dziecko powinno być priorytetem.

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.