• Home
  • Zawody przyszłości – czyli o tym, kim zostać, aby mieć pewna pracę
Zawód przyszłości

Zawody przyszłości – czyli o tym, kim zostać, aby mieć pewna pracę

Wybór zawodu nie jest sprawą łatwą. W młodym wieku, podejmując decyzję o wyborze konkretnej ścieżki edukacji, najczęściej jeszcze nie znamy do końca swoich umiejętności i predyspozycji. Sytuację zdecydowanie pogarsza fakt, że rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Postępująca automatyzacja powoduje, że zawody, na które jeszcze do niedawna było duże zapotrzebowanie znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Jak podaje polskiego Infuture Hatalska Foresight Institute, szacuje się, że około 65% dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które dzisiaj jeszcze nie istnieją. Podpowiadamy, jakie będą zawody przyszłości i jak wybrać pracę, która pozwala zarabiać dobre pieniądze.

Zawody przyszłości – które branże będą się rozwijać, a które znikną?

Obecnie wśród zawodów, na które w przyszłości będą istotne i dochodowe, najczęściej wymienia się:

  • specjalistów z branży IT;
  • biotechnologów;
  • logistyków;
  • analityków;
  • lekarzy i pielęgniarki;
  • prawników;
  • humanistów
  • przedstawicieli zawodów kreatywnych.
Lekarz
Źródło: Pixabay.com

Praca bez wątpienia czeka na specjalistów z branży IT i analityków. Także w sektorze nowych technologii konkurencja będzie bardzo duża, a to powoduje konieczność zatrudniania dużej ilości dobrze wykształconych i przygotowanych ludzi. Pracy nie zabraknie również dla prawników, a także lekarzy i pielęgniarek. Ze względu na proces starzenia się społeczeństwa, znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na usługi geriatrów, opiekunek i fizjoterapeutów. W bardzo interesujący sposób może rozwijać się również branża biotechnologiczna.

W cenie będą przede wszystkim osoby dysponujące specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami. Proste, powtarzalne czynności będą coraz częściej wykonywane przez roboty. Dotyczy to przede wszystkim prac związanych ze sprzedażą i handlem, transportem, przemysłem i przetwórstwem. W tych zawodach również trudno będzie zarobić dobre pieniądze.

Informatycy ciągle w cenie

Już dzisiaj możemy zaobserwować wzrastające zapotrzebowanie na pracę informatyków. Programiści, web-developerzy czy testerzy aplikacji mogą przebierać w ofertach pracy. Ten trend będzie się pogłębiał. Z roku na rok zdecydowanie rośnie liczba użytkowników nowych technologii oraz sfer życia, w których znajdują one zastosowanie. To sprawia, że potrzebna jest coraz większa ilość specjalistów z branży IT.

Oczywiście, będą potrzebne nie tylko osoby rozwijające nowe technologie, ale i potrafiące wdrażać je m.in. na potrzeby sprzedaży. Należy się spodziewać, że w przyszłości handel w dużej mierze przeniesie się do Internetu. Specjaliści z różnych dziedzin będą potrzebowali własnych stron internetowych i dostosowanych do swoich potrzeb aplikacji. Oczywiście, branża ta również będzie dynamicznie się zmieniać – będą stosowane w nowych formach i na zupełnie innych urządzeniach niż obecnie.

Ciekawe możliwości dla humanistów

Mogłoby się wydawać, że w gospodarce opartej na dynamicznie rozwijających się technologiach nie będzie zbyt atrakcyjnych perspektyw dla humanistów. Nic bardziej mylnego! W biznesie i reklamie znacznie wzrośnie znaczenie docierania do odbiorcy za pomocą wartościowych treści. Nawet najbardziej atrakcyjna strona internetowa czy aplikacja na nic się nie zda, jeżeli nie zapełnimy jej atrakcyjną dla odbiorcy zawartością. Z tego powodu, na rynku pracy, poszukiwani będą content marketerzy, copywriterzy czy dziennikarze, którzy będą rozumieć sposób funkcjonowania nowych technologii.

Pożądane będą również osoby sprawnie posługujące się językami obcymi – warto uczyć się nie tylko języków europejskich, ale i azjatyckich.

Dziennikarka jako przyszłościowy zawód
Źródło: Pexels

Elastyczność i konieczność ciągłego uczenia się

Wybierając zawód w młodym wieku bardzo trudno jest przewidzieć, w jaki sposób w przyszłości będą kształtowały się trendy na rynku i co przyniesie nam pieniądze za dwadzieścia czy trzydzieści lat. Należy pamiętać o tym, że prawdopodobnie w przyszłości będziemy musieli kilkukrotnie zmieniać pracę. W niepamięć odchodzą czasy, gdy w jednym przedsiębiorstwie pracowało się przez czterdzieści lat. W przyszłości konieczna będzie elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmieniających warunków. Koniecznością będzie ciągłe uczenie się.

One comment

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.