• Home
  • Gdzie znajdziemy niezbędne krzewy ozdobne do naszego ogrodu?
Krzew ozdobny do ogrodu

Gdzie znajdziemy niezbędne krzewy ozdobne do naszego ogrodu?

Chociaż może się wydawać, że zimą ogród usypia a ogrodnik-amator ma w końcu czas na odpoczynek, warto zastanowić się nad wzbogaceniem otoczenia domu na wiosnę. Zima to najlepszy czas na wybór i zakup roślin, które zasadzimy na wiosnę. Strategię rozwijania ogrodu trzeba odpowiednio zaplanować. Jak do tego podejść metodycznie? Gdzie szukać krzewów do ogrodu, które trzeba zasadzić na wiosnę?

Najpopularniejsze gatunki, które sprawią, że Twój ogród ożyje latem

Pomimo, że w ostatnich latach, pojawił się trend polegający na wyborze najbardziej egzotycznych gatunków, jakie się da i tworzeniu abstrakcyjnych ogrodów, spora część posiadaczy przydomowych ogródków ma konserwatywne podejście do tematu. Trudno się dziwić – czasem całkowitą przemianę ogrodu trudno jest przeprowadzić. W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w gatunki, które pasują do każdego otoczenia. To m.in.:

  • azalie,
  • różaneczniki,
  • hibiskusy,
  • berberys,
  • hortensje,
  • irgi.

Chcesz, aby Twój ogród zamienił się w nieprzerwanie kwitnącą krainę? Zainwestuj w kwitnące krzewy!

Pierwsze, co rzuca nam się w oczy, po wejściu do czyjegoś ogrodu to oczywiście rozmieszczenie kwiatów i krzewów. Zdecydowanie ważniejszą kwestią jest jednak taka aranżacja ogrodu, która zapewnia nieustanne kwitnienie roślin przez całe lato. Z pomocą przychodzą tu zwłaszcza azalie i różaneczniki, których olbrzymia ilość odmian sprawia, że rododendrony robią wrażenie nawet na osobach zupełnie nieznających się na ogrodnictwie. Występują w setkach kolorów i dziesiątkach odmian, a to sprawia, że inwestując w jeden gatunek – tylko w azalie – można tworzyć naprawdę różnorodne kompozycje. Różne odmiany azalii i różaneczników można znaleźć w dobrych sklepach ogrodniczych, ale nie tylko – są specjalne strony internetowe, które specjalizują się m.in. w tych popularnych krzewach ogrodowych.

Hortensje – królowe Twojego ogrodu

Równie dużą popularnością co różaneczniki, cieszą się hortensje. To krzewy podobne do azalii, również rosnące na wysokość do kilku metrów i zajmujące w pełnej krasie szerokość około 50-60 cm. Ich kwiaty przybierają postać pełnych kul, wybarwionych najczęściej na biało, różowo lub niebiesko. Co ciekawe, kolor kwiatów hortensji ma bezpośredni związek z pH ziemi, w której ów krzew został posadzony. O hortensjach mówi się, że są one naturalnymi wskaźnikami pH. Odpowiednio pielęgnowane hortensje wzbudzają zachwyt i odwdzięczają się naprawdę długim kwitnieniem.

Krzewy w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

A może coś bardziej wyszukanego?

Ciekawą propozycją dla ogrodników, szukających nieco bardziej oryginalnych, równie pięknie kwitnących krzewów ogrodowych, są hibiskusy. To krzew, który najlepiej czuje się w słonecznych, nieco osłoniętych od wiatru miejscach. Hibiskusy, nazywane są inaczej różą chińską, a w Polsce główną odmianą ketmia syryjska (łac. Hibiscus syriacus). Posiada przepiękne, duże kwiaty, ale zwłaszcza w niedużych sklepach ogrodniczych dość ciężko ją znaleźć. Dlatego też o wiele łatwiej zamówić ją w Internecie lub poprzez katalog wysyłkowy.

Irga i berberys – naturalne zamienniki ogrodzenia

Jeszcze bardziej ciekawym rozwiązaniem jest wybór irgi i berberysów jako wzbogacenie ogrodu. Berberysy to krzewy o bordowych, niewielkich listkach, które wyglądają niezwykle estetycznie nawet jesienią. Oprócz efektów wizualnych stanowią one źródło pożywienia dla ptactwa. Dzięki temu, że ich wzrost w początkowej fazie jest stosunkowo powolny, można je formować za pomocą nożyc ogrodniczych czy nożyc elektrycznych. Wtedy po kilku latach z berberysu można stworzyć naturalną, krzewiastą zasłonę, która ochroni nas od wścibskimi spojrzeniami sąsiada czy dzikimi zwierzętami na działce.

Kolejną, ciekawą rośliną, w którą warto zainwestować jest irga. Występuje w wielu odmianach – zarówno w postaci niskopnącego się krzewu, jak i niewielkiego drzewka. Irga jest zaliczana do rodziny różowatych, a niektóre jej gatunki posiadają bardzo efektowne, choć drobne kwiaty. To bardzo popularny w Polsce krzew z uwagi na ciekawe, czerwone owoce, które ozdabiają ogród jesienią. W przeciwieństwie do hibiskusów, irgi i berberysy bez problemu znajdziemy w sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych w działach poświęconych roślinom ogrodowym.

 

One comment

  • Najwięcej jest ich w centrach ogrodniczych. Ja wszystkie krzewy z ogrodu mam właśnie stamtąd. Duży wybór, czasem fajne promocje. Ogólnie polecam. Pozdrawiam wszystkich fanów ogrodnictwa.

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.