• Home
  • Handel nieruchomościami, a kwestie podatkowe
Nieruchomość

Handel nieruchomościami, a kwestie podatkowe

Handel nieruchomościami staje się coraz bardziej popularny zwłaszcza pośród bardzo zamożnych osób. Coraz częściej budynki są kupowane, odnawiane, a następnie sprzedawane. W obecnych czasach, inwestowanie w mieszkania, domy czy lokale użytkowe, stało się dla wielu osób pracą czy nawet sposobem na życie. Jak zacząć handlować nieruchomościami? O czym warto pamiętać zaczynając handlować nieruchomościami?

Handel nieruchomościami współcześnie

Obecnie handel nieruchomościami ma bardzo różne oblicza. Od niedawna handel nie jest już tylko zdominowany przez profesjonalne firmy, lecz także przez osoby prywatne. Osoby prywatywne, które dopiero raczkują w branży nieruchomości powinny podchodzić do każdej swojej inwestycji z rozwagą i rozsądkiem – dzięki temu mogą uniknąć strat finansowych z powodu złych inwestycji.

Handel nieruchomościami to nie tylko sprzedaż czy kupno, lecz również wynajem krótko i długoterminowy lokali, mieszkań oraz domów. W branży nieruchomości coraz większe znaczenie mają dwa trendy:

  1. Flipping– sprzedaż nieruchomości po wcześniejszym odnowieniu. Czyli inwestor zakupuje nieruchomość w korzystnej cenie, a następnie remontuje ją lub odnawia, aby sprzedać ją z zyskiem
  2. Home stagingprzygotowanie nieruchomości na sprzedaż w taki sposób, aby wzrosła jej atrakcyjność u potencjalnego kupującego. Najczęściej jest to: odświeżenie ścian lub wywiezienie rzeczy po poprzednim właścicielu.

Handel nieruchomościami jako działalność gospodarcza

Każde pośredniczenie w sprzedaży nieruchomości, np.: handel ziemią żyjącej babci, jest czynnością, która wymaga bezwzględnego założenia działalności gospodarczej. Prowadzanie pośrednictwa sprzedaży cudzych gruntów bez rejestracji działalności jest wykroczeniem podlegającym grzywnie lub karze ograniczenia wolności. Jednak jak zacząć handlować nieruchomościami? Szczegółowe informacje znajdziemy na http://www.pracujemy.eu/handel-nieruchomosciami-jak-zaczac/.

Aby zacząć handlować nieruchomościami należy posiadać do tego uprawniania czyli licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami. Osoba, która chce zostać pośrednikiem nieruchomości powinna:

  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie może być karana,
  • posiadać wykształcenie wyższe o specjalności gospodarki nieruchomościami bądź, ukończone studia podyplomowe z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami,
  • odbyć praktykę w zakresie obrotu nieruchomościami,
  • zdała pozytywnie egzamin uprawniający do otrzymania licencji.

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej do działalności gospodarczej

Sprzedając nieruchomość, która jest wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej, można skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga ta jest regulowana przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 10 ust 1 pkt 8. Źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu jest sprzedaż:

  1. całości lub części nieruchomości,
  2. prawa do własnościowego spółdzielczego lokalu użytkowego bądź mieszkalnego,
  3. prawa do wieczystego użytkowania gruntów.

W przypadku sprzedaży zmodernizowanej nieruchomości można skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Jeśli wydatki poniesione na ulepszenie nieruchomości wynoszą minimum 30% wartości początkowej. Aby skorzystać z tego zwolnienia z podatku nieruchomość musi być użytkowana przez właściciela w czasie 5 lat od poniesionych kosztów modernizacyjnych.

nieruchomości, domy
Źródło: Pixabay.com

Podatnik może zrezygnować z zwolnienia z podatku VAT i może to być dla niego bardziej opłacalne. Aby skorzystać z tej możliwości podatnik musi być zarejestrowany jako podatnik czynny oraz złożony.

Inwestycje w handel nieruchomościami

Inwestując w handel nieruchomościami należy wziąć pod uwagę koszty, które pomniejszają przychód ze sprzedaży nieruchomości. Do głównych kosztów można zaliczyć opłaty związane z :

  • wyceną nieruchomości przez rzeczoznawcę,
  • ogłoszeniami na serwisach internetowych,
  • ze sporządzeniem umowy kupna- sprzedaży u notariusza,
  • kosztami i opłatami sądowymi,
  • prowizją pośredników- w przypadku korzystania z ich usług.

Handel nieruchomościami jest coraz bardziej popularny. Nieruchomości są bardzo dobrą inwestycją o dużej stopie zwrotu. Jednak, aby zgodnie z prawem handlować nieruchomościami należy założyć działalność gospodarczą.

One comment

  • Nie znam się kompletnie na tym temacie. Jednak artykuł ciekawy i bardzo przydał mi się na studia. Trochę rozjaśnił niektóre kwestie. Pozdrawiam!

Leave A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.